

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 860 µm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | SPI, Serial |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Voltage |
| Max Power Dissipation | 6.5 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Reference Type | External |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Number of Converters | 2 |
| Settling Time | 7 µs |
| Nominal Supply Current | 700 µA |
| Resolution | 1.5 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.5 V |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.5 V to 5.5 V |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Differential Output | No |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
Stock: 188
Distributors
pcbx
Unit Price$5.34974
Ext.Price$5.34974
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.34974 | $5.34974 |
| 10 | $4.15148 | $41.51480 |
| 25 | $3.90419 | $97.60475 |
| 50 | $3.67159 | $183.57950 |
| 100 | $3.52297 | $352.29700 |
| 300 | $3.39491 | $1018.47300 |
| 500 | $3.27149 | $1635.74500 |
| 1000 | $3.19366 | $3193.66000 |
